Leczenie osteoporozy, prawidłowy dobór leków

lekarze specjaliści > Leczenie osteoporozy > Leczenie osteoporozy, prawidłowy dobór leków

Specjaliści Radzą

Leczenie osteoporozy, prawidłowy dobór leków

Leczenie osteoporozy im wcześniej zostanie rozpoczęte tym jest skuteczniejsze. Na leczenie nigdy nie jest za późno, trzeba mieć jednak świadomość, że w okresie znacznego zawansowania choroby pewne zmiany kostne mogą być już nieodwracalne. W chwili obecnej dysponujemy kilkoma grupami leków stosowanych w leczeniu osteoporozy. Wybór zależy od lekarza. Głównym kryterium stosowania jest ich skuteczność w zapobieganiu złamaniom kości, szczególnie kręgosłupa i szyjki kości udowej.
Warunkiem skuteczności leczenia osteoporozy jest prawidłowa podaż wapnia. W przypadku diety ubogowapniowej niedobór wapnia uzupełniamy preparatami wapniowymi. Różnią się one formą podania (kapsułki, tabletki, tabletki musujące, proszek) oraz zawartością wapnia zjonizowanego w jednej dawce leku. Najczęściej jest to 300-600 mg wapnia zjonizowanego. Wielkość suplementacji wapniowej zależy od ilości wapnia dostarczanego w diecie, tak aby łączna dawka wynosiła 1000-1200 mg/dobę. Także odpowiednia podaż witaminy D lub jej aktywnych metabolitów jest ważna dla osiągnięcia prawidłowego wchłaniania wapnia w jelicie. Poza powyższymi stosowanych jest szereg innych leków zwiększających masę kostną. Są to głównie bisfosfoniany, hormony żeńskie, selektywne modulatory receptorów estrogenowych (SERM), kalcytonina i rzadziej obecnie stosowany fluorek sodu. Dla części z nich wykazano skuteczność zmniejszenia ryzyka złamania kości, najwyższą dla bisfosfonianów (zmniejszenie ryzyka złamania kręgosłupa i szyjki kości udowej).
Leczenie osteoporozy wymaga długotrwałego, zwykle wieloletniego stosowania leków pod ścisłą kontrolą lekarza. Skuteczność i bezpieczeństwo leczenia ocenia się za pomocą badań biochemicznych i densytometrycznych.

Zobacz więcej >>

 

Polityka prywatności i polityka wykorzystania plików "cookies":

Drogi Użytkowniku, Telewolt sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych i na podstawie uzasadnionego interesu przetwarza na tej stronie pliki cookies niezbędne do funkcjonowania strony internetowej oraz do celów analitycznych. Więcej informacji można znaleźć na stronie tutaj.

 

copyright © 1999-2016 Telewolt Sp. z o.o. 00-671 W-wa, ul. Koszykowa 70 lok.2, tel.: (22) 621-81-17, medserwis@medserwis.pl