Leczenie osteoporozy - "Roślinny baranek" może zahamować chorobę

lekarze specjaliści > Leczenie osteoporozy > Leczenie osteoporozy - "Roślinny baranek" może zahamować chorobę

Specjaliści Radzą

Leczenie osteoporozy - "Roślinny baranek" może zahamować chorobę

Kiedyś wierzono, że z paproci wyrastają żywe baranki. Teraz okazało się, że roślina może się przydać w leczeniu osteoporozy - informuje "Journal of Natural Products".

Paproć Cibotium barometz z rodziny diksoniowatych występuje w Azji. W dawnych wiekach sprzedawano roślinne "baranki", zwane Agnus scythicus, zrobione z owłosionych części paproci małe "zwierzątka" z nóżkami z bambusowych pałeczek. Jeszcze w XVI i XVII wieku niektórzy z nawybitneijszych uczonych owych czasów wierzyli, że paproć może owocować jagniętami. W tradycyjnej azjatyckiej - a zwłaszcza wietnamskiej - medycynie, roślina od dawna ma swoje miejsce - jest wykorzystywana w leczeniu wielu chorób.

Jak wykazały przeprowadzone przez doktora Young Ho Kim z uniwersytetu Chungnam w Daejon (Korea) badania laboratoryjne, zawarte w paproci substancje mogą znaleźć zastosowanie w leczeniu ostoporozy, która osłabia kości milionów starszych osób. Tylko w USA problem dotyczy 6 milionów kobiet i 2 milionów mężczyzn, w Polsce- około 3 mln osób.

Zachowanie mocnych kości zależy od równowagi pomiędzy dwoma typami komórek - budującymi kość osteoblastami i niszczącymi ją osteoklastami. Substancje zawarte w Cybotium barometz hamują powstawanie osteoklastów aż w 97 procentach, jednak nie wpływa to niekorzystnie na pozostałe komórki. Odkrycie może doprowadzić do otrzymania skutecznego leku na osteoporozę. (PAP)

Zobacz więcej >>

 

Polityka prywatności i polityka wykorzystania plików "cookies":

Drogi Użytkowniku, Telewolt sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych i na podstawie uzasadnionego interesu przetwarza na tej stronie pliki cookies niezbędne do funkcjonowania strony internetowej oraz do celów analitycznych. Więcej informacji można znaleźć na stronie tutaj.

 

copyright © 1999-2016 Telewolt Sp. z o.o. 00-671 W-wa, ul. Koszykowa 70 lok.2, tel.: (22) 621-81-17, medserwis@medserwis.pl