Leczenie osteoporozy, może pomóc również aspiryna

lekarze specjaliści > Leczenie osteoporozy > Leczenie osteoporozy, może pomóc również aspiryna

Specjaliści Radzą

Leczenie osteoporozy, może pomóc również aspiryna

Niskie dawki aspiryny mogą korzystnie wpływać na stan kości i obniżać ryzyko osteoporozy u kobiet po menopauzie - wynika z amerykańskich badań, o których informuje pismo "PLoS One". Osteoporoza jest przewlekłą chorobą, która osłabia kości i prowadzi do częstych złamań. Dotyka zwłaszcza ludzi starszych, a przede wszystkim kobiety po menopauzie, u których znacznie spada poziom hormonów płciowych. Wiadomo że, przyczyną osteoporozy jest nadmierna aktywność komórek, które rozkładają tkankę kostną (tzw. osteoklasty). Ostatnie badania wskazują też, że ważną rolę może tu również odgrywać spadek liczebności komórek budujących kości (tzw. osteocyty). W badaniach na myszach naukowcy z University of Southern California w Los Angeles zaobserwowali, że niskie dawki aspiryny pobudzają aktywność octeocytów, jednocześnie hamując osteoklasty. W rezultacie, kości gryzoni stawały się grubsze i mocniejsze. Zdaniem naukowców, wyniki te wskazują, że aspiryna może znaleźć zastosowanie w leczeniu osteoporozy u kobiet po menopauzie. Podreślają jednak, że zanim do tego dojdzie, trzeba będzie jeszcze przeprowadzić badania na pacjentach. (PAP)

Zobacz więcej >>

 

Polityka prywatności i polityka wykorzystania plików "cookies":

Drogi Użytkowniku, Telewolt sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych i na podstawie uzasadnionego interesu przetwarza na tej stronie pliki cookies niezbędne do funkcjonowania strony internetowej oraz do celów analitycznych. Więcej informacji można znaleźć na stronie tutaj.

 

copyright © 1999-2016 Telewolt Sp. z o.o. 00-671 W-wa, ul. Koszykowa 70 lok.2, tel.: (22) 621-81-17, medserwis@medserwis.pl